Bölüm - 1 Bölüm - 2 Bölüm - 3 Bölüm - 4

 CARİ KART AYARLARI :

             Cari kartınızdaki ayar değişikliklerini yapacağınız bir bölümdür.           

 

 

Bakiyelerde : Bakiyelerinizde KPB (kendi para birimi) ve döviz hareketlerinin toplamları otomatik olarak ayrı gelir. Fakat siz ayrı gelmesini istemiyorsanız yukarda sol tarafta gördüğünüz kutunun işaretini kaldırmanız ve kaydet butonuna basmanız yeterli.

Cari Kodunu Otomatik Ver : Cari kartında Cari Kodunu Otomatik Ver seçeneği işaretli olduğu için cari kodunu otomatik verir. Cari koduna siz müdahale etmek isterseniz yani bu kodu elinizle özel olarak girmek isterseniz Cari Kodunu Otomatik Ver seçeneğinin sol tarafında bulunan kutunun işaretini kaldırın .

Verilmeye Hazır Cari Kodu :

Kaydedilecek bir sonraki cari karta verilecek cari kodunu belirtir.

Basamak Sayısı : Cari kodunu belirlerken kaç basamak olmasını isterseniz ona göre bir seçim yapabilirsiniz. Basamak sayısında 3 basamaktan başlayıp 10 basamağa kadar seçim yapabilme şansınız var. Örnek : 5 basamağa tamamlarsanız Cari No CR00005 olarak tanımlanır.

Cari Kodunu Başına Ekle : Cari kartında carilerinizi kayıt ederken program cari kodu otomatik olarak veriyor ve cari kodunun başında ilk iki harfi CR olarak gösterir . Fakat siz bunu başında değil de sonunda görmek isteye bilirsiniz veya görmek istemiyor olabilirsiniz bunun için yapmanız gereken ; eğer ki sonunda görmek isterseniz Cari Kodu Sonuna Ekle seçeneğinin sağ tarafındaki boş alana CR , görmek istemezseniz CR’yi silmeniz yeterli.

 

CARİ HAREKET AYARLARI :

 

 

 

Evrak numarasını Otomatik Ver : Carinize bir hareket yapacağınız anda Evrak No otomatik gelmesini istiyorsanız Evrak numarasını Otomatik Ver seçeneğinin yanında bulunan kutunun işaretli olması gerekmektedir. Aksi takdirde numara vermez .

 

Varsayılan Değerler : Standart seçili olan KPB(kendi para birimi). Fakat  döviz hesabına da işlemesini istiyorsanız Döviz Hesabına İşle seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır. İşleminizi sürekli döviz üzerinden yapıyorsanız bunu döviz olarak da seçebilirsiniz. Yada  cari hareketlerde döviz kullanmak istemiyorsanız Döviz İşlemi Kullan seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz.

 

 

STOK KART AYARLARI :

 

 

Bakiyelerde : Stok kart ayarlarında KPB(kendi para birimi) ve Döviz hareketleri toplamlarını ayrı görmek isterseniz  şekilde de görüldüğü üzere sol tarafta bulunan kutunun işaretli olması gerekir.

 

Stoklarınızın giriş-çıkışlarında barkodla işlem yapıyorsanız Barkod Bölümünü Kullan seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Bu işlemi yaptığınız takdirde sağ tarafta bulunan Stok Kart bölümü pasif duruma geçecektir. Barkod kullanımı yoksa Barkod Kullan seçeneğinin yanında bulunan kutunun işaretli olmamasına dikkat ediniz.

Stok Kodunu Otomatik Ver : Stok kayıtlarınızda stok kodunuzun otomatik olarak gelmesini isterseniz Stok Kodunu Otomatik Ver seçeneğinin işaretli olması gerekmektedir. Basamak Sayısını belirtirken de kaç basamaklı olmasını istiyorsanız ona göre bir seçim yapmanız gerekmektedir. Stok kodunun başında veya sonunda ST simgesini görmek isterseniz o bölüme yazmanız yeterli olacaktır.

 

STOK HAREKET AYARLARI :

 

 

Evrak Numarasını Otomatik Ver : Stok hareket girişlerinizde evrak numarasının otomatik olarak gelmesini isterseniz yanındaki butonun işaretli olması gerekir. Yine aynı şekilde Basamak Sayısını belirtirken de kaç basamaklı olmasını istiyorsanız ona göre bir seçim yapmanız gerekmektedir. Stok kodunun başında veya sonunda SH simgesini görmek isterseniz o bölüme yazmanız yeterli olacaktır.

            Stok hareketlerinde alış fiyatı değişirse , alış fiyatını değiştir seçeneğini işaretlediğiniz takdirde alış fiyatınızda otomatik olarak değişecektir.

Varsayılan Değerler : Standart seçili olan KPB(kendi para birimi). Fakat  döviz hesabına da işlemesini istiyorsanız Döviz Hesabına İşle seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır. İşleminizi sürekli döviz üzerinden yapıyorsanız bunu döviz olarak da seçebilirsiniz. Yada  stok hareketlerde döviz kullanmak istemiyorsanız Döviz İşlemi Kullan seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz.

Depo Kullan : Stok hareketlerinizde hareket girerken depo bölümü kullanmak isterseniz Depo Kullan seçeneğinin sol tarafındaki kutuyu işaretlemeniz gerekir.

 

 

KASA AYARLARI :

 


Kasa Hareket Ayarları:

Evrak Numarasını Otomatik Ver : Kasa hareket girişlerinizde evrak numarasının otomatik olarak gelmesini isterseniz yanındaki butonun işaretli olması gerekir. Yine aynı şekilde Basamak Sayısını belirtirken de kaç basamaklı olmasını istiyorsanız ona göre bir seçim yapmanız gerekmektedir. Kasa hareketinde Evrak No bölümünde başında veya sonunda KH simgesini görmek isterseniz o bölüme yazmanız yeterli olacaktır.

 

Varsayılan Değerler : Standart seçili olan KPB(kendi para birimi). Fakat  döviz hesabını da kullanmak istiyorsanız Döviz İşlemi Kullan seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır. İşleminizi sürekli döviz üzerinden yapıyorsanız bunu döviz olarak da seçebilirsiniz. Yada  kasa hareketlerinde döviz kullanmak istemiyorsanız Döviz İşlemi Kullan seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz.

 

            Cari hareketlerinizde kasadan müdahale etmek isterseniz Cari Hareketlerine Kasadan müdahale edilebilsin seçeneğini işaretlemeniz  gerekir. Bu sayede direkt kasadan cari hareketlerinize müdahale edebilirsiniz.

 

Para Hareket Görünümü : Para hareketlerinizi gelir-gider olarak görmek isterseniz gelir /gider seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Borç-alacak olarak görmek isterseniz Borç/Alacak seçeneğini işaretlemeniz gerekir.

Bölüm - 1 Bölüm - 2 Bölüm - 3 Bölüm - 4