YETKİLİ  KİŞİ  :

 

Yetkili kişi bölümünde personel işlemlerinizi , şirket işlemlerinizi , program ayarlarınızı  , grup girişlerinizi ve yedekleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  

 Eğer programı ağ üzerinde kullanacaksanız kullanıcı personelin kayıtlarının yapılması gerekmektedir. Bunun için ana menüde Yetkili Kişi-Personel İşlemleri-Personel Kayıt menüsüne tıklayınız. Karşınıza Personel Bilgileri ekranı gelecektir. Yeni Personel eklemek için yukarıdaki Pers. Ekle butonuna basınız

 

 Personel Kartı ekranında personel bilgilerini girip personelinize kullanıcı adı ve parola veriniz. Kullanıcı adı ve parola kesinlikle türkçe karakter ve büyük harf içermemelidir.(Türkçe karakterler : İ,Ğ,Ş,Ü,Ö,Ç,ı,ğ,ş,ü,ö,ç)

Personel bilgilerini girdikten sonra “Kaydet” butonuna basınız.

  
Kaydet butonuna bastıktan sonra

Şirket Yekilendirme Servisi adında bir sayfa açılacaktır.

      Şirket Yetkilendirme Servisi penceresinde personelin kullanmasını istediğiniz şirketleri seçebilirsiniz. Şu anda sadece 1 adet şirket görünecektir. Bu şirketi personelin kullanımına açmak için “Yetki” yazan sütuna tek tıklayınız. Böyle
 yaparak personel şirketi “Kullansın” veya “Kullanmasın” şeklinde yetkiyi değiştirebilirsiniz. Alt tarafta bulunan tabloda ise Personelinizin hangi modülleri kullanmasını istiyorsanız “Kullanma Yetkisi” sütuna tek tıklayarak “Kullansın” veya ”Kullanmasın” olarak yetkiyi değiştirebilirsiniz.

     Tüm yetkilendirme işlemlerini yaptıktan sonra tekrar “Kaydet” butonuna basınız ve Personel Kartını kapatınız. Eklediğiniz personel “Personel Bilgileri” ekranında görüntülenecektir.

     Tüm kullanıcıların kaydını aynı şekilde yapınız ve Personel Bilgileri ekranını kapatınız.

 Kaydetmiş olduğunuz personelin listesini bir arada  görmek için personel işlemlerinden personel arama bölümüne girerek personel listenizi görebilirsiniz.

 

 Personel kontrol bölümünde bilgisayarı kimin hangi tarih ve saatte açtığını kapattığını kontrol edebilirsiniz. 

Metin Kutusu: Açılan Sistem Logları penceresinde sol tarafta şekilde de gördüğünüz gibi ; kullanıcı adını seçerek , Oturum bölümünde tümü-açanlar-kapatanlar seçeneklerinden isteğinize göre işaretleme yaparak  veya Tarih Aralıkları belirleyerek arama yapabilirsiniz. 

	Filtrelenmiş sistem loglarını  silmek isterseniz   butonuna basmanız yeterli.

 

Metin Kutusu: Şirket işlemlerinizi yapabileceğiniz bir bölümdür mesela şirket kayıt veya şirket seçimi gibi işlemler.

 

         

   Yeni bir şirket kaydetmek için Şirket İşlemleri bölümüne basarsanız karşınıza şirket bilgilerini kayıt edebileceğiniz bir pencere gelir ve bu bölümden şirket bilgilerinizi girerek

 kayıt butonuna basıp kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

    Daha sonra “Çalışma Yılı” sayfasına geçerek Yeni Çalışma yılını oluşturunuz ve Şirket kayıt ekranını kapatınız.

     Şirket kayıt ekranı kapatıldıktan sonra karşınıza şirket seçim menüsü gelecektir. Tamam butonuna basarak programa giriş yapınız.

  Var sayılan olarak hangi şirketi atamak istiyorsanız yani hangi şirket üzerinde işlem yapmak istiyorsanız bu bölümden şirket seçimi yapabilirsiniz.

 

  Ayarlar bölümünden yetkili şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için  bölümüne tıklatarak karşınıza gelecek olan pencereden  eski parolanızı ve yeni parolanızı belirtmeniz yeterli. Örnek :  

Şekilde örnek olarak gösterildiği üzere eski şifre küçük harflerle “masterkey” , yeni şifre örneğin “as” , şifre tekrarını da yine “as”  olarak girdiğiniz takdirde  butonuna basarak şifrenizi değiştirebilirsniz.

 

      = masterkey

        = as 

  = as

  

Sol tarafta şekilde görüldüğü üzere cari , kasa , stok , fatura , irsaliye , teklif , sipariş , servis gruplarını kayıt edebileceğiniz bir bölümdür. Grup kaydederken dikkat etmeniz gereken bir nokta ; girmiş olduğunuz bir grup kaydını kaydet butonuna  basarak kaydettikten sonra bir ikinci kaydı girmeniz için kaydet butonunun sol tarafında bulunan yeni  butonuna basmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kayıt üstüne kayıt yapmış olursunuz ve yaptığınız kayıtları düzenli bir şekilde göremezsiniz

            Kaydetmiş olduğunuz grupların alt gruplarını da oluşturmak isterseniz  butonuna bastığınız taktirde açılan pencereden alt gruplarınızı oluşturabilirsiniz.

   

Örneğin program her açılışında yedek alıyor ve de datalar da bir bozukluk oldu. 1-2 gün böyle hata vermesine rağmen işlem yaptınız ve sürekli aynı hatayla karşılaşıyorsunuz bu durumda yapmanız gereken ; 2 durum söz konusu. 
      1.Durum : Hatayı verdiği günden itibaren yaptığınız işlemleri görmek istemiyorsanız hata öncesi yedekler yedek servisi bölümünden geri yükleme yapılır. Bunu da program da Yetkili kişi bölümünden YEDEKLEME GERİ YÜKLEME'ye gelerek açılan pencereden "GERİ YÜKLEME" butonuna basılarak yapılır. Önceden yapılmış yedekleme işlemi yolu belirtilerek (klasör isminde ki tarih yani "20031220_1619" YIL-AY-GÜN - SAAT dikkate alınarak) geri yükleme işlemi tamamlanır. Yedekleme işlem yolu belirtirken dikkat etmeniz gereken durum ise As-Yedek klasöründeki yedeklerden almanızdır. Yani uzantının "C:\AS_YEDEK\OCTOPUS5\pozitif\2003\20031220_1619\Octopus.abb " şeklinde olmasına dikkat edilmesi gerekir."2003\20031220_1619" bölümü sizin alacağınız yedek tarihine göre değişebilir. Yedekleme işlemleriniz hakkındaki tüm bilgiler yedekleme dizininde tutulan "abb" uzantılı dosyalarda saklanır. Sisteminizin geri yüklenebilmesi için "abb" uzantılı dosyalar seçilir. 

   2.Durum ise : Hatadan sonraki işlemlerinizi de görmek istiyorsanız , kurulum sırasında hicbir değişiklik yapmadan kurulum dizinindeki yola girip yani C:\AKINSOFT\Octopus5\Data buradaki data klasörünüzü WinZip ile sıkıştırıp mail aracılığıyla genel merkezimize göndermeniz gerekmektedir. Gerekli düzeltmeler yapılıp tekrar mail yoluyla geri gönderilir.
Veri Tabanı İşlemleri 

Veri tabanınızın periyodik olarak bakımını yapmanız için hazırlanmış 
bir bölüm dür.

Gün sonu Raporu 

 
Gün içerisinde yapmış olduğunuz işlemlere dair genel rapor alabileceğiniz bir bölümdür. 

Gün sonu raporu ile aynı zamanda gün içerisinde yapmış olduğunuz işlemlerin detaylarını ( Kasa detaylarını göster, Slip detaylarını göster, Aln. Çek detaylarını göster, Banka nakit detayları göster,..) görebilirsiniz.

Gün sonu raporunu genel bakiyeler raporu olarak da alma şansınız var.